درجه – مدرک جواهر میلیون ویترین جواهرات

درجه – مدرک: جواهر میلیون ویترین جواهرات جواهرات اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار بین الملل دستاورد توافق ترامپ و اون جهت دنیا چیست؟

دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی امروز (سه‌شنبه) انجام شد؛ دیداری تاریخی که خصوصا با سخنان حماسی ترامپ بسیاری را خوش‌بین و امیدوار کرده که به یکی از بغرنج‌ترین پ

دستاورد توافق ترامپ و اون جهت دنیا چیست؟

دستاورد توافق ترامپ و اون جهت دنیا چیست؟

عبارات مهم : توافق

دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی امروز (سه شنبه) انجام شد؛ دیداری تاریخی که خصوصا با سخنان حماسی ترامپ بسیاری را خوش بین و امیدوار کرده که به یکی از بغرنج ترین پرونده های بین المللی که نزدیک به 70 سال است جهانی را به خود مشغول داشته، آخر دهد.

به گزارش ایسنا، با تمام خوش بینی ها به دیدار امروز که بعضی مانند ترامپ آن را هدیه بزرگ به جامعه جهانی خوانده اند و بعضی چون مون جائه -این، (رئیس جمهور کره جنوبی) آن را معاهده قرن می دانند، اگر همه این تبلیغات و خوش بینی ها را کناری بگذاریم، می بینیم آنچه که جامعه جهانی -نه ترامپ و اون- امروز به آن دست یافت تنها یک سند دو صفحه ای است که در چهار بند خلاصه شده است و بحران شبه جزیره کره در گذشته نیز بارها همانند آن و شاید بهتر از آن را به خود دیده هست. (مقایسه شود با برجام که ۱۰۹ صفحه و ۵ ضمیمه دارد)

در واقع تا اینجای کار اگر به دیدار امروز و سند امضا شده است آن تنها به عنوان یک شروع نگاه شود و اینکه یک صفحه تاریک از پرونده هسته ای کره شمالی را ورق زده هست؛ می توان آن را یک موفقیت بزرگ هم جهت ترامپ و هم جهت اون به حساب آورد، به خاص آنکه ترامپ به این توافق و پرستیژ آن بعد از خروج جنجالی از برجام و نیز اختلافات سیاسی–اقتصادی با متحدان آمریکا که در نشست اخیر جی–7 کاملا نمود یافت، نیاز مبرم داشت. کیم جونگ اون هم که خود و اجدادش در 70 سال گذشته همواره به دنبال آشنا شدن از سوی جامعه جهانی به عنوان یک کشور دارای جایگاه بین المللی بوده اند، توانست به عنوان قدرتی هسته ای در کنار یک مدیر جمهور آمریکا و در شرایطی کاملا برابر بنشیند و مذاکره کند و این یعنی یک معادله برد–برد هم جهت ترامپ و هم جهت اون که خوب بلد است از چنین نشستی چگونه یک پیروزی افسانه ای در ذهن مردم کره شمالی بسازد.

اما همانطور که گفته شد آنچه که نصیب جامعه جهانی شده است سندی چهاربندی است که از مهمترین فاکتورهای یک توافق اجرایی خالی هست. چیزی که ترامپ و اون امروز امضا کردند، دست کم از دو فاکتور مهم یعنی “عامل وقت و ساختار اجرایی” خالی هست. جهت رسیدن به یک “توافق جامع” -آنگونه که ترامپ پیش از انتشار سند مدعی آن شده است بود- عامل وقت یک عنصر اساسی است و یک توافق جامع حتما باید با وقت بندی مشخص و مرحله به مرحله روند کار را مشخص کرده باشد، این درحالی است که در این باره نبود یک ذهنیت روشن راجع به آینده مذاکرات و وقت مورد نیاز جهت رسیدن به اهداف تعیین شده، حتی در میان خود آمریکایی ها کاملا مشهود است و خود ترامپ هم در دو بار سخن گفتن بعد از امضای سند، بارها پرسش خبرنگاران را در این باره یا بی جواب گذاشت و یا با کلی گویی از آن طفره رفت.

فاکتور دوم جهت یک توافق این چنینی سازوکارهای اجرایی آن هست. در این سند به هیچ وجه اشاره ای نشده که راه رسیدن به چهار بند مشخص شده است چیست و حتی صحبتی از گارانتی های اجرایی آن به میان نیامده هست. ترامپ در سخنانش به نوعی به این مساله اذعان و تلاش کرد با گفتن اینکه “این مدیر جمهور و این وزیر امور خارجه با اسلاف خود متفاوت هستند و توانسته اند طرف برابر را راضی کنند”، آن را پاسخ دهد. ولی مسلما این امر نمی تواند جایگزین تضمینی شود که جای خالی آن در سند مذکور احساس می شود. در واقع ترامپ می خواست بگوید این ظاهر شخصیتی او و وزیر خارجه اش است که حرفهایشان باید از نظر دیگران سند تلقی شود و دیگر نیازی به ذکر تضمین های متعارف در سندهای اینچنینی نیست!

همه آنچه که از این سند برمی آید این است که توافق امضا شده است علی رغم همه جنجال های تبلیغاتی ترامپ و تیم اش تنها شروع یک پروسه سخت است و این مذاکرات آتی وزیر خارجه و دیگر مقامات آمریکایی با طرف کره ای خواهد بود که مشخص می کند سند امضا شده است تا چه حد می تواند موفق باشد. خصوصا اینکه باید در نظر داشت خاندان کیم در طول 70 سال حکمرانی بر کره شمالی، نشان داده اند که به توافقات خود با جامعه جهانی در صورتی که خواسته هایشان برآورده نشود و یا با بدعهدی مواجه شوند، وقعی نمی نهند؛ کما اینکه در گذشته نیز توافق های متعدد با همسایه جنوبی، توافق 1994 با آمریکا و گفت وگوهای شش جانبه (کره شمالی با کره جنوبی، آمریکا، چین، ژاپن و روسیه) را کنار گذاشته و مقاومت در برابر دست کم شش قطعنامه شورای امنیت و خروج از NPT در سال 2003 را نیز در کارنامه دارند.

اگر از دیدار رودرروی یک مدیر جمهور آمریکا با یک رهبر کره شمالی چشم پوشی کنیم که رویدادی بی سابقه بود، توافق امروز نیز چیزی زیاد از ده ها توافقی که در گذشته طرف های متفاوت با کره شمالی امضا کرده اند، ندارد و این مذاکرات آتی میان دو کشور است که نشان خواهد داد این توافق تا چه میزان موفق خواهد بود و ترامپ و وزیر خارجه اش تا چه حد با پیشینیان خود متفاوتند.

دستاورد توافق ترامپ و اون جهت دنیا چیست؟

واژه های کلیدی: توافق | آمریکا | آمریکایی | کره شمالی | کره شمالی | رئیس جمهور | رئیس جمهور | مقامات آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog